Sposób przyrządzania posiłków, ma ogromne znaczenie nie tylko w aspekcie walorów smakowych, które przy nieodpowiednim podejściu możemy najzwyczajniej w świecie utracić, ale również z innych powodów. Przede wszystkim wiele posiłków, potraw i dań można przyrządzić na wiele różnych co do tego sposobów, co zresztą nie powinno nikogo zaskakiwać ani tym bardziej dziwić.

Przykładem niech będzie kurczak, którego możemy zarówno upiec jak i zastosować w kontekście gotowanej potrawy czy też przyrządzonej pod postacią pieczeni, możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele. Zawsze jednak należy się zastanowić co możemy zyskać przygotowując i przyrządzając daną potrawę w taki a nie inny sposób, niejednokrotnie co za tym idzie uświadomić sobie, iż poprzez powiedzmy gotowanie mięsa zamiast jego pieczenia ograniczamy zawartość w nim ciężkich tłuszczy.

Dlatego na przyrządzanie jakichkolwiek posiłków warto spojrzeć z dużo większej perspektywy i dodatkowo przez adekwatny pryzmat, tak by były one nie tylko smaczne lecz przygotowane w optymalny na daną chwilę sposób.